Romantik Yol Gezilecek Yerler | Romantik Yol | Bavulumdaki Hikaye

Volendam – Marken Gezilecek Yerler

Mayıs 3, 2018

CENNETTEN BİLDİRİYORUM: KEUKENHOF LALE TARLALARI

Mayıs 3, 2018

Romantik Yol Gezilecek Yerler

Mayıs 3, 2018
empty image
empty image

Almanya ve romantizm kelimelerini yan yana düşünmek zor değil mi? Romantik şehirler denilince hepimizin aklına Paris, Venedik, Roma gelir. Oysaki Almanya’nın Romantik yolu da bir o kadar romantik ve huzur dolu. Romantik Yol, Würzburg’un şarap bağlarından Avusturya sınırına yakın Füssen’e kadar 28 köy, kasabadan ve şehirden  oluşan 440 km’lik yoldur. Romantik Yol gezilecek yerler sırasıyla,Würzburg, Tauberbıschofsheım, Lauda-Könıgshofen, Weıkersheim, Creglingen, Schıllıngsfürst, Dinkelsbühl, Nördlingen, Donauwörth, Ausburg, Landsberg Am Lech, Schongau, Rottenbuch, Steıngaden, Schwangau, Bad Mergentheim, Röttıngen, Rothenburg, Feuchtwangen,Wallerstein, Harburg, Rain, Frıedberg, Hohenfurch, Peıtıng, Wıldsteıg, Halblech ve Füssen. 

Almanya’nın en bilinen ve en popüler tatil rotalarından. Bir çok insan tarafından ziyaret edilen bu yol Güney Almanya’nın tarihi ve kültürel kesişim noktasıdır.  Her yıl iki milyon ziyaretçi bu rotayı izler. Türkiyede son dönemde tur firmaları bu rota üzerine turlar düzenlemektedir.

Romantik Yol Ulaşım

Romantik yol, için üç havalimanı alternatifiniz var. Aslında bu rota için bir avantaj çünkü bu geziye hangi havalimanından uçuşlar ucuzsa oradan başlayabilirsiniz. Gezinize Würzburg’dan (kuzeyden) başlayacaksanız Frankfurt Havalimanına, Füssen’den (güneyden) başlayacaksanız Münih Havalimanı, Stuttgart Havalimanı (ortadan) tercih etmelisiniz. Bu rotanın en bilinen ve tercih edilen ulaşım yolu Frankfurt.

Kasabalar arası ulaşım: Haftasonları ve yazın rota o kadar kalabalıklaşıyor ki otobüsle ve trenle ulaşım oldukça yavaş ve yorucu oluyor. Bu rotanın olmazsa olmazı araç kiralamak. Araç kiralama dışında elbetteki otobüs ve tren gibi seçenekleriniz var ama otobüs ve tren saatlerine bağlı kalamadan, istediğiniz yerde durup, dinlenip, fotoğraf çekmek için araç kiralamanız şart. Kiraladığınız araçta mutlaka navigasyon olmasına dikkat edin. Araç kiralama ücretine ek olarak navigasyon ve bebek veya çoçuk için oto koltuğu kiralamak isterseniz onların ekstra fiyat olduğunu belirtmeliyim. Navigasyon ücreti günlük 10€, çocuk oto koltuğu 5€. Kiraladığınız araçın km sınırı olup olmadığına dikkat etmeyi unutmayın.

Romantik yol, bisikletçi tatilciler içinde ideal bir rota. Birçok tren istasyonundan bisiklet kiralayabilirsiniz. Bisiklet kabul eden otelleri turizm ofisinden ya da Bett und Bike adlı siteden öğrenebilirsiniz. Otobüslerde bisiklet götürülebilmektedir. 3 gün önceden otobüs firmasına haber vermeniz gerekiyor.

Özellikle yüksek sezonda araç kiralamayıp otobüs ve tren ile seyahat edecekseniz, aynı zamanda belli kasaba ve şehirleri gezecekseniz de rezervasyon yapabilirsiniz. Rezervasyonlar Deutsche Touring, Münih’te EurAide ve Deustche Bahn’s Reisezentrum ofislerinden yapılır.

Öğrenciler, çocuklar, emekliler için %10 – %50 arasında indirim uygulanır.

Romantik Yol İçin Kaç Gün Gerekir?

Tüm kasaba ve şehirleri dolaşmak istiyorsanız en az bir haftanızı buraya ayırmalısınız. Eğer sınırlı zamanınız varsa ya da yoksa bence tüm köy,kasaba ve şehirleri gezmek anlamsız çünkü kasabalar birbirine benziyor. Kendinizce belirlediğiniz bir kaç şehri, köyü kasabayı gezin böylece Romantik yol rotası hakkında bir fikre sahip olmuş olacaksınız. Yani Romantik Yol Gezi Notları adlı yazımız vakit ve ilgimiz doğrultusunda oluşturduğumuz köy ve şehirleri içerir. Biz kuzeyden güneye Rothenburg → Dinkelsbühl→ Nördlingen →Donauwörth →Augsburg →Füssen rotasını takip ettik.

Romantik Yol Hava Durumu

Nisan ayı, Almanya’nın en yağmurlu zamanı. Nisan ayında gelmenizi tavsiye etmem. Gelecekseniz şemsiye, yağmurluk, yağmura dayanıklı bir ayakkabı almanız gerekir. Orada yaşayanlar Almanya için en güzel zamanın Haziran, Temmuz olduğunu söylüyorlar.

Romantik Yol Konaklama

Konaklama tamamen sizinle alakalı. Belirlediğiniz köy, kasaba ve şehirlere göre şekillenecektir.  Tavsiyem Rothenburg ve Füssen’de birer gece mutlaka kalmalısınız.

Romantik Yol Gezilecek Yerler

Rothenburg ob der Tauber

Romantik Yol gezilecek yerler listesinin kesinlikle olmazsa olmazı Rothenburg. Romantik yoldan Rothenburg fotoğraflarını görünce haberim oldu. Gördüğüm gibi burada olmalıyım dedim. Kısacası ilk görüşte bir aşktı bizimki. Ölmeden önce görmeniz gereken şehirlere burayı da eklemelisiniz. Rothenburg, bence Romantik yolun en güzel kasabası. Würzburg’dan 60 km uzaklıkta ve surlarla çevrili masalsı kasaba. Zaman makinesine gerek yok. Buraya geldiğinizde kendinizi Ortaçağa ışınlanmış gibi hissedeceksiniz. Rothenburg ob der Tauber, kırmızı kale anlamına geliyor. Tauber nehri üzerindeki Rothenburg, parke taşlı yolları, evleri, Ortaçağ ruhu ile mutlaka görülmelidir.

Plönlein: Rothenburg’un en güzel ve en fotojenik meydanı. Zaten Rothenburg’da çekilen fotoğrafların çoğunluğu bu meydana ait. Şehir dolaşırken Japon turistler dikkatinizi çekebilir.(çekik gözlüler her yerde zaten) Bunun nedeni ise Japonlar şehrin kopyasını inşa etmişler ve kardeş şehir ilan etmişler.

Jakobskirche Kilisesi: Lutheran cemaatine ait kilise 14.yy başında başlayıp 15.yy da bitirildi. En önemli bölümü “Kutsal Kan Mihrabı’dır.” Kaya kristallerinden olan bir kapsülün içinde  İsa’nın 3 damla kanı olduğu söylenmektedir.

Kiliseye giriş ücreti: 2.5€.

Açık olduğu saatler: 09.00-17.00

Markt Meydan: Belediye binasının (Rathaus) bulunduğu meydan şehrin ana meydanıdır. Şehrin en hareketli noktasıdır. Meydandaki kafelerden birine oturup meydandaki hareketliliğin tadını çıkarın, bir kahve molası verin. Eğer Rothenburg’da konaklayacaksanız akşam 8 de Gece Bekçisi Turu düzenleniyor. Ortaçağ kıyafetleri giymiş bir rehber, Almanca ve ingilizce olarak şehri anlatan yürüyüş turu düzenliyor. Belediye binasının önünden başlayan tur için rezervasyona gerek yok. Akşam 8 de meydanda olmanız yeterli. Tabiki tur sonunda sizden bir ücret talep ediyor.

Rothenburg’un snowball adı verilen kartopu şeklindeki tatlısının tadına bakın. Hamurun top şekline getirilip, yağda kızartılıp sonrada çikolata, şekerlemelerle, çeşitli şeker kristallerine batırılmasıyla yapılır. Böylece meydanın hemen yanı başındaki kuleye çıkmak için enerji toplamış olursunuz.

Rathaus: Marktplatz’daki  Belediye Binasının hemen yanıbaşında 14 .yüzyıldan kalma bu kuleye çıkıp Rothenburg’a tepeden bakabilirsiniz. Rothenburg’da bence mutlaka yapmanız gereken 220 merdiveni çıkıp şehre kuşbakışı bakmalısınız. Ücreti yukarıda ödüyorsunuz. 2.5€.

Deutsches Weihnachtsmuseum (Yılbaşı Müzesi): Yılbaşı ruhunu sevenlerdenseniz bu müzede bulamayacağınız bir şey yok. Çeşitli yılbaşı kostüm, dekorasyon, 150 adet Noel Baba figürü sergilenmektedir.

Giriş ücretli :5€.

Açık olduğu saatler: 10.00-17.30.

Dinkelsbühl

Rothenburg’dan ayrılırken keşke burada bir gece kalsaymışızın pismanlığını yasadım. Rothenburg’un Dinkelsbühl’e olan uzaklığı 45 km. Yolda giderken o kadar güzel manzaralar ve yeşilin tonları ile birlikte yol alıyoruz ki aradaki mesafeler kısa gözüküyor. Hem bu süreçte Naz bir sonraki kasaba için enerji toplamış oluyor.

Şehre girer girmez otopark sıkıntısı yaşamadan arabımızı park ediyoruz. Rothenburg’a göre oldukça sakin bir kasaba.  Yürüyerek Meydandaki St. George Katedraline çıkıyorsunuz. Şansımıza hava biraz kötü.  O sırada yağmur başladığından hem de karnımız acıktığından dolayı İtalyan restoranına oturmaya karar veriyoruz. Katedrali dolaşmayı yemek sonrasına bırakıyoruz. Katedrale giriş ücretsiz.

Tesadüfen oturduğumuz Trattoria Da Vito’dan kadar memnun ayrılıyoruz ki eğer buraya yolumuz düşerse mutlaka tekrar uğrayacağımıza söz veriyoruz. Pizzasını mutlaka deneyin. Dinkelsbühl’e gelirseniz mutlaka uğramalısınız. Uğramayanın kocası kel, karısınında basenleri genişliyormuş. Acı sevenler için öyle bir acısı var ki yok böyle bir acı. Restoran sahibi acı konusunda uyardı biz dinlemedik, gözlerimizden yaşlar akınca, acıyı almak için süt getirdi.

Adres: Dr. Martin-Luther-Strasse 9, 91550 Dinkelsbühl.

Dinkelsbühl, kale duvarları ile çevrili olması nedeniyle günümüze gelebilmiş tek Ortaçağ şehri. Şehre dört adet giriş bulunuyor. Rothenburg’a göre oldukça küçük olan kasabayı 1-2 saatte dolaşabilirsiniz.

Nördlingen

Romantik yoldaki 3. durağımız olan Nördlingen’e pazar sabahı geliyoruz. Sokaklarda in cin top oynuyor.  Her yer kapalı. Kendinizi bir film setinde başrol oyuncusu gibi hissediyorsunuz. Siz siz olun bu kasabaları dolaşırken gezinizi pazar gününe denk getirmeyin.  Dinkelsbühl’e ve Rothenburg’a oranla daha az turist geldiğinden kasaba daha lokal bir yer. Klasik bir Alman kasabası.

15 milyon önce kasabaya meteor çarpmış. Çarpma sonucu elmaslar açığa çıkmış. Şehirdeki binalar inşa edilirken bu elmas parçaları kullanılmış. Kasabada özellikle gezin diyebileceğim bir yer yok. Rothenburg dışında tüm kasabalar birbirine o kadar benziyor ki o yüzden başta da bahsettiğim gibi hepsini gezmenin gereği yok. Şehre tepeden bakmak istiyorsanız  tabana kuvvet 350 merdiveni göze alarak St. Georgskirche çıkabilirsiniz. 18. yüzyılda Gotik tarzda inşa edilen kule 90 metre uzunluğundadır.  Kuleye çıkış ücreti 2.5€.

Donauwörth

Nördlingen’den ayrılıp Donauwörth’e varmamız 30 dk’yı almıyor. Tüm kasabalar o kadar beziyor ki artık tüm kasabalar birbirine karışıyor. Kasabadan Don nehri geçiyor.  Pazar günü olduğu için kahveciler ve dondurmacılar dışında açık bir yer bulmak zor. Donauwörth’den Augsburg’a (6€) ve Nördlingen’e (5.5€) tren seferleri var.

Füssen

Avusturya sınırındaki şirin Bayern şehri, bizim için Romantik yolun son durağıydı. Füssen’e giderken şahane manzaralarla karşılaşacaksınız.  Füssen o kadar güzel küçük bir şehir ki Rothenburg’dan sonra en beğendim Romantik yol şehri.

Sırtını Alp Dağları’na yaslamış olan Füssen’e gittiğinizde yapacağınız en önemli şey Neuschwanstein ve Hohenschwangau Şatolarını görmek.  Biz Neuschwanstein’i seçtik gezmek için. Füssen’den yaklaşık 2 km uzaktaktaki şatolara kendi özel aracınızla ya da otobüsle gidebilirsiniz.  Kendi aracınızla gittiğinizde otoparka yönlendiriliyorsunuz. Biz şatoları dolaşmadan önce göl kenarında (Alpsee) biraz dolaştık. Sonra da göl kenarındaki restaurantta bir şeyler atıştırdık.

Göl kenarındaki keyfi bırakmak zor gelse de şatolara doğru yol aldık. Neuschwanstein diğer şatoya oranla daha uzak. Şatolar arasında yürüyebilirsiniz deselerde sakın inanmayın çünkü her ikisi de farklı tepelerde ve yokuş boş yere kendinizi yormaya değmez. Faytonları kullanabilirsiniz ki bunu  hiç tasvip etmiyorum (atlara işkence etmeyin)  Neuschwanstein için diğer bir seçenek otobüs kullanmak. Otobüs  gidiş-dönüş ücreti 3.60€. Otobüsten indikten sonra da 5 dk kadar tekrar bir yürüyüş yolu var şato için. Şatoya giderken çok güzel manzaralar ile karşılaşıyorsunuz ama fotoğraf çekmekle zaman kaybetmeyin. Otobüsle gelen insanları bilet sırasında ekarte etmek için dönüşte fotoğraflarınızı çekin. Marienbrücke Köprüsü tadilatta olduğu için köprüye gidemedik.

Deli kralın masalsı şatosu Bavyera kralı II. Ludwig, 1869 yılında yapımına başlattığı satoyu, 1891 yılında bitirmiştir. Etrafındaki göller, Alpler manzarası veri bituful. Kralın dünyadan elini eteğini çekmek için bir tepenin üzerine yaptırdığı şatoyu bugün 1.5- 2 milyon turist ziyaret ediyor. Disneyland’a ilham olan şato  dünyanın yedi harikası seçimlerinde finale kalan 21 yapıdan biri. Sakın masallar alemine kapılıp, prensimle burada evlenicem demeyin, ya da saçlarınızı camdan sarkıtıp prensinizi yukarı çekmeye çalışmayın, cezası büyük. Biletinizi sıra beklemek istemiyorsanız online ayırt edebilirsiniz Giriş ücreti:12€.

 

Yorumlarınızı Bekliyorum