Alsas Şarap Yolu Gezilecek Yerler | Alsas | Bavulumdaki Hikaye

Ortaçağ’a Dönüş: Brugge Gezilecek Yerler

Mayıs 2, 2018

Rengarenk Şehir: Poznan Gezilecek Yerler

Mayıs 3, 2018

Alsas Gezilecek Yerler

Mayıs 2, 2018
brugge gezilecek yerler
poznan gezilecek yerler
Alsas gezilecek yerler

Okul yıllarına dönüyoruz ve tarihi bir bilgi ile yazımıza başlıyoruz. DerS: Tarih, Konu: Alsas Lorraine. I.Dünya Savaşı’nın çıkmasına neden olan, 5 kıtayı birden savaşa sokma özelliğine sahip, sanayi devriminden sonra ihtiyaç duyulan kömüre sahip bu bölge küçük ama savaşlara neden olabilecek kadar büyük bir fonksiyona sahip. Okul yıllarında  öğrendiğim bu bilgileri çoktan unutmuştum ta ki şarap yolunun fotoğraflarını görene kadar. İki haftalık Almanya seyahatimize bu bölgeyi de ekleyerek bir taşla iki kuş vurmuş olduk. Alsas Şarap Yolu (Alsace wine route), Strasbourg’dan Mullhouse’a uzanan 170 km’lik yoldur. Bu yol üzerinde 70 tane şarap üretimi yapan köy bulunuyor. Köyleri gördükten sonra tası tarağı toplayıp buradaki köylere yerleşmeyi düşüneceğinize eminim. Buradaki köyler, Romantik Yol‘daki köylerden daha romantik. Zamanınızla ve bütçenizle orantılı olarak bir rota belirleyebilirsiniz. Alsas Gezilecek Yerler iftiharla sunar.

Bizim rotamız güneyden kuzeye Eguisheim- Colmar- Kaysersberg- Riquewihr- Ribeauville- Obernaişeklindeydi. İsterseniz tam tersi yönde de yapabilirsiniz.

 Alsas Ulaşım 

Basel- Mullhouse Havalimanından: 3 ayrı ülkeye (Fransa, Almanya, İsviçre) çıkışı bulunan, çıkışı karıştırdığınızda kendinizi farklı bir ülkede bulabileceğiniz, bölgeye ulaşım için en çok tercih havalimanıdır.Fransa çıkışından sonra havaalanından kalkan otobüsler sizi 10 dakikada st. Louis tren istasyonuna (Mullhouse)  getiriyor, buradan otobüs ya da araç kiralayarak Colmar’a ulaşabilirsiniz.

Stuttgart Havalimanından: Bölgeye ulaşım için diğer bir alternatif burası. Stuttgart- Strasbourg arası 155 km’lik yolu araç kiralarsanız 1-2 saat içinde alabilirsiniz. Araç kiralamayı düşünmüyorsanız Stuttgart- Strasbourg arası tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Alsas Konaklama

Şarap Yolunu gezmek için en iyi dönem Haziran-Temmuz-Ağustos ayları. Yaz döneminde gitmenin tek dezavantjı köylerin aşırı kalabalık olması. Otele rezervasyon yaptırırken bunu göz önünde bulundurmalısınız. Nerede konaklamalısınız sorusunun cevabı aslında sizde. Belirlediğiniz rotada şekillendirin ama benim tavsiyem konaklama için atlanmaması gereken tek köy Colmar. Burada en az 2 gün konaklamalısınız. Aynı zamanda Eguisheim ve Kaysberg yakın olduğundan diğer köylere gidip gelebilirsiniz. Colmar, Alsace şarap yolunun en bilinen, en popüler, en fotojenik, en hareketli, en en en…. diye sayısız sıfata sahip olduğundan diğer köy ve kasabalara oranla daha fazla restoran, cafe, bar, sahip. Diğer köylerde hayat daha erken saatlerde bittiğinden Colmar’da daha çok yapacak şeyler bulmanız mümkün.

Colmar ile ilgili detaylı bilgiye Colmar notlarından ulaşabilirsiniz.

 Alsas Gezilecek Yerler

Eguisheim : Colmar’a 8 km uzaklıktaki bu köy en beğendiklerimden bir tanesi.  Araç kiraladığımız için size hangi otobüsün Eguisheim’a geldiğini söyleyemeyeceğim. Köye geldiğimiz gün hava yağmurluydu. Köyde kendinizi film setinde gibi hissedebilirsiniz. Havanın kötü olmasından mıdır nedir kimsecikler yoktu ortalıkta. Köyde girilmedik sokak bırakmayın. Her sokak birbirine çok benziyor olsa da sokaklar o kadar fotojenik ki. Köyde mutlaka şuraya gidin diyebileceğim bir yer yok. 1-2 saatte köyün her yerini dolaşmış olursunuz.  Fotoğrafta gördüğünüz iki yolu birbirinden ayıran ortaki dar ev Eguisheim’in en çok fotoğraflanan yeri. Bu eve “Le Pigeonnier”deniyor.

 Şunu belirtmekte fayda var. Fransızlar kesinlikle İngilizce duymaya katlanamıyor, bilse bile Fransızca cevap veriyor. Alsace Şarap yolu, Almanya’nın Romantik Yolundan daha romantik olsa bile Fransızlar çok kabalar. Dillerinde gördüğümüz bu milliyetçilik yaşam tarzlarına da yansımış. Chanel çanta takan bir kadın bile ya Citroen yada Peugeot marka bir arabaya biniyor.

Ribeauville: Eguisheim’dan sonra ikinci durağımız oluyor. Köyler birbirine yakın en uzak mesafe araçla max. 30 dk sürüyor. Otobüse bağlı kalıp bu bölgeyi gezmek çok zor olucaktır. Araç kiralayın sözcüğünü 102893645 kere söylemiş olsam da yine söylüyorum. Araç kiralayın.  Ribeauville, Eguisheim’a göre daha kalabalıktı. Belki havanın biraz açmış olmasından ya da saatin geç oluşundan mıdır bilinmez köyde insan görmek bize iyi geldi. Unutmadan araçla geliyorsanız köylerin eski şehir kısımlarında otopark sıkıntısı mevcut. Tabelaları takip ederseniz köyün belli yerlerinde bulunan büyük otoparklara sizi yönlendirecektir. Otelden ayrılmadan kahvaltı yapmıştık vakitte öğle olunca kahve ve tatlı molası verelim istedik. Fransa bakeryleri ile ünlü olunca buraya gelip eclair ve creme brulee yemeden olmazdı.

Riquewihr: Köyleri dolaştıkça hangisi olduğunu karıştırıcağına eminim. Ribeauville ve Riquewihr birbirine çok yakın köyler. Köylerin hepsi üzüm bağlarıyla çevrili. Köyü dolaşmak isteyenler için mini trenler var. Bu trenlerle köyü gezip fotoğraflayabilirsiniz. 1-2 saate dolaşabileceğiniz bu köyler yazın ve yeni yılda o kadar kalabalık oluyormuş ki oturacak bir restoran, kalabilecek bir otel bulmak oldukça zorlaşıyormuş. Programınızı ona göre yapmakta fayda var. Bu arada gezinizi bağ bozumu zamanına dek getirmeyiniz. Çünkü hasat zamanı köyler ziyaretçi kabul etmiyor. Köyleri dolaşırken şarap tadımı yapmadan dönmek olmaz. Yörenin baskın üzümü Pinot Noir. 6’sı beyaz 1’i kırmızı olmak üzere 7 çeşit üzüm yetiştirilmektedir. Şarapla çok aram olmamasına rağmen Pinot Blanc (beyaz şarap) beğendim.

Obernai: Şarap yolu rotasına güneyden kuzeye doğru çizdiğimiz için Obernai bizim son durağımızdı. Tüm köyler beş duyunuza hitap edicek güzellikte. Alsace bölgesinin tüm toprakları bereketli boşuna Dünya Savaşı’na neden olmamış. Eski Alsace’tan izler taşıyan bu kasabada günün sonunu Obernai tepelerinde geçirebilirsiniz. Şehirden kalkan trenlerle bağ yolunu ziyaret edebilirsiniz. Trenle çıkmak istemezseniz 20 dk da tepelere çıkabilirsiniz. Mont Sainte Odile gidebilirsiniz. Sadece dini atmosferiyle değil, bulunduğu konum itibariyle beğeneceksinizdir. Alsace’dan ayrılmadan önce yöreye özgü Münster peyniri alabilirsiniz.

 

Yorumlarınızı Bekliyorum