Bled ve Triglav Gezilecek Yerler

Slovenya Günlükleri 2.Gün: Skofja Loka,Postojna Mağarası ve Niceleri…

Nisan 30, 2018

Bali Adası Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Slovenya Günlükleri 1.Gün: Bled Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018
skofja loka gezilecek yerler
ubud
Bohinj gezilecek yerler

sLOVEnya isminin çağrışımı aşk dolu. Tüm Slovenya’yı dolaşmış biri olarak söyleyebilirim ki Slovenya’yı gezipte aşık olmamak mümkün mü? 6 günlük Slovenya maceramız sonunda Slovenya bizde hiç tahmin etmediğimiz bir etki bıraktı. Aşık olduk ülkenin doğasına, sakinliğine, yavaşlığına…  Ayrıntılı Bled Gezilecek Yerler için buyrun.

Slovenya oldukça küçük bir ülke. Türkiye’den iki buçuk saat uzaklıktaki ülkeye ulaşım için başkentteki Ljubljana havaalanına inebileceğiniz gibi, Venedik, Graz, Salzburg, Zagreb, Viyana gibi alternatif havaalanlarını kullanabilirsiniz. Çünkü Ljubljana’ya Türkiye’den uçuşlar oldukça pahallı. Ülkede küçük olunca farklı bir ülkenin havaalanına inip 2 saat sonra Slovenya topraklarına girebilirsiniz. Ljubljana’ya kışın 300- 400 lira gibi bir fiyata bilet almanız mümkün iken, diğer dönemlerde fiyatlar özellikle yazın bilet fiyatları 800- 1000 liraya kadar çıkabiliyor. Kışın Slovenya’nın keyifli olacağını düşünmüyorum. Doğanın canlı olduğu dönemlerde bu ülkeye  gelmelisiniz. Benim bilet baktığım dönemde Ljubljana’ya bilet 800 civarında iken, bende alternatif olarak Salzburg şehrine baktım bilet fiyatı 500 civarında idi. O yüzden  bir yandan da meşhur Hallstatt’ı görmek için Salzburg’a uçmaya karar verdik.

Önemli Not

Salzburg Havaalanı’ndan http://www.rentalcars.com/  aracılığıyla kiraladığımız araçla (günlük 30euro) Salzburg’dan Slovenya’ya doğru yol aldık. Yalnız Salzburg’dan Slovenya’ya giderken tüneller paralı olduğundan 2 tünelden  geçerken 11.50 euro+ 7.20 euro tünel parası veriyorsunuz. Ayrıca Avusturya’dan Slovenya’ya girmeden önce “Vinyet” almanız gerekli bizdeki hgs gibi birşey. 7 günlük ve 1 aylık geçerli vinyetler var. 1 aylık ücreti 30euro iken, 7 günlük olan 15 euro. 2.5 saatte Skofja Loka’daki otelimize vardık. Apartment Berglezkonum olarak, Ljubljana’ya 19 km, Bled’e 37 km. Slovenya’da en uzak mesafe 2 saat olunca konum olarak heryerde kalabilirsiniz. Altınızda araç olduktan sonra merkezde kalmanıza gerek yok. Hem otel, temizlik, bir odada olması gerekenler açısından da (çamaşır makinesi, ütü vs.) çok iyiydi. Yine Slovenya’ya gitsem Yuri’nin evinde kalırdım. Şiddetle tavsiye ederim.

Bled’e Nasıl Gidilir?

*Bled: Slovenya’ya çoğu kişinin gelme sebebi Bled’dir. Bled, Ljubljana’dan 53 km uzaklıkta, dağlar arasında kalan, çokça Asyalı turist akınına uğramış bir göldür. Günübirlik gelebileceğiniz gibi, göl çevresindeki fazlaca otel sebebiyle de Bled’de konaklayabilirsiniz.  Gölün suyu oldukça temiz. Gölün etrafını bisikletle gezebilir, yada 1 saat süren bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Bled’e ulaşmak için bir kaç seçeneğiniz var;

Ljubljana Havaalanı’ndan Bled’e ulaşım: Ljubljana’da kalmak için çok zamanınız yok yada ilk önce Bled’i görmek istiyorsunuz o zaman havaalanı çıkışında Alpetour firmasıyla Kranj’da aktarma yapıp, oradan Bled’e ulaşmak mümkün. (Toplam 6euro ve 1 saats sürüyor.)

Ljubljana’dan Bled’e ulaşım: Merkez otobüs istasyonundan 6.5 euro ödeyerek de ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınızla Bled’e ulaşım: Her zamanki gibi bir yere ulaşmanın en kolay yolu kendi aracınızla gitmektir. Yalnız göl çevresinde hafta içi olmasına rağmen o turist yoğunluğunu kaldıracak bir otopark altyapısı yok. Çok sıkıntılı yer bulmak. Otopark göle 1 km mesafede,  oradan sonra ya yürüyerek yada mini turist trenleri ile göle ulaşabilirsiniz. Tüm gün otopark ücreti 5 euro.

Ljubljana’dan trenle ulaşım: Araç kiralamadan da Bled’e ulaşmak tabiki mümkün. İsterseniz ana tren istasyonunda inip Kranj Tren istasyonunda aktarma yapıp Jesenice tren istasyonuna, oradan da Bled Jezero tren istasyonunda inip 10 dakikalık bir yokuş ve ardından merdiven inerek Bled’e varabilirsiniz  ki bence tren tercih edilecek son ulaşım aracı olmalı.

Bled Gezilecek Yerler

*Bled Adası ve St. Martin Kilisesi: Bled Gölü’nün tam ortasında yer alan ve ulaşımın “Pletna”adı verilen teknelerle sağlandığı bu küçük adacık üzerinde bir kilise mevcut. Teknelerle kişi başı 14 euro karşılığında 1 saatlik göl turu yapıyorsunuz. Giderken verdikleri biletle dönüşte herhangi birine biletinizi gösterip binebiliyorsunuz. 99 basamakla ulaşılan bu kiliseye ait halen yaşatılan bir gelenek var. Geleneklere göre, damat adayı gelini kucağına alarak 99 basamağı çıkarsa evliliklerine uğur getireceğine inanıyorlar.

Kiliseyi ziyaret ücreti 6euro.

Adayı dolaşmak yarım saatiniz almaz fakat kafesinde oturup keyif yapabilirsiniz.  Adaya ulaşmanın yolu sadece pletnalar değil.  Bunun dışında sandal kiralayabilirsiniz.(1 saat 15 euro) Pletna ve sandallara gölün çevresinde bir kaç yerden binilebiliyor.

*Bled Kalesi: Gölden 130 metre yukarıda 1011 yılında inşa edilmiş kale içinde müze ve Ortaçağdan kalma şaraphaneyi gezip şarap satın alabilirsiniz. Göl çevresindeki yolu takip ederseniz yürüyerek de çıkabilirsiniz. Araçla çıkmak isterseniz de kaleye ulaşabilirsiniz.

Giriş ücreti 10 euro. Ayrıntılı bilgi için ve biletinizi önceden almak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Ufak bir mola için: Bled’de yeme-içme molası vermek isterseniz, Bled’e özgü “Kremna rezina” tatlısı için, tatlının doğuş yeri olan Park Otel, yemek yemek isterseniz de Villa Bled, Villa Istra tavsiye ederim.

Triglav Milli Parkı Gezilecek Yerler

*Bohinj: Triglav Milli parkı içinde yer alan Bohinj’in Bled’e olan uzaklığı 30 km. Triglav Milli Parkı, Slovenya’nın %4 nü kaplayan bir tabiat parkı. Slovenler’in Bled’den daha çok sevdiği ve gittiği Bohinj’de yeşilin binbir tonunu görüp, görsel hazzın dibine gireceksiniz. Bled’e kıyasla daha sakin, daha bakir olan Bohinj’e geldiğinizde sizde daha çok lokallerin olduğunu göreceksiniz. Burada kano, bisiklet ve birçok aktivite yapabilirsiniz. Yine göl kenarında Bled kadar çok fazla tesis olmasa da yiyip içebileceğiniz yer mevcut.

Ljubljana’dan Bohinj’e otobüs ile ulaşım: Merkez istasyonundan kalkan otobüslerle 9 euroya Bohinj’e ulaşabilirsiniz. (1.5 saat)

Bled’den Bohinj’e ulaşım: Bled’den kalkan otobüslerle 45 dakikada Bohinj’e ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınızla Bohinj’e ulaşım: Kendi aracınızla geldiğiniz Bohinj çok fazla tursitik olmadığından ve üstelik hafta içi gidiyorsanız otopark sıkıntısı çekmezsiniz.

*Vintgar George Kanyonu: Bled Gölü2nden 4 km uzaklıkta yer alan kanyona giderken şirin Slovenya köy evleri göreceksiniz. Dere boyu 1.5 km yol gidiyorsunuz ardından sizi bir şelale karşılıyor.

Kanyon Nisan- Ekim arası açık ve giriş ücreti 5euro.

Otopark ücretsiz.

*Savica Şelalesi: Çocuklu olduğumuz için gidemediğimiz bu şelale hakkında yine de bilgi vermek istedim. Yine Triglav Milli Parkı içinde yer alan bu park 40 metre uzunluğunda. Ortalama yarım saat kadar tırmanmanız gerekiyor.

Giriş ücreti 4euro.

 

 

 

Yorumlarınızı Bekliyorum