ljubljana gezilecek yerler

Slovenya Günlükleri 5.Gün:Solcava Panoramik Yol ve Logarska Dolina Gezi Notları

Nisan 30, 2018

Slovenya Günlükleri 3.Gün: Piran Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Slovenya Günlükleri 4.Gün: Ljubljana Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018
solcava - logarska dolina gezilecek yerler
Piran gezilecek yerler
Ljubljana gezilecek yerler

Ljubljana (Lubyana) ismini söylerken kalori harcayacağınız bu şehir Avrupa’nın en yeşil 3. ülkesi ve 2016 yılında “Yeşil Başkent” ünvanını almış. Ljubljana kelimesi, Slovence’de “sevilen” manasına geliyormuş. 2 milyon nüfuslu ülkede, başkent nüfusu 300 bin civarında. Hal böyle olunca bu küçük şehirde, bir haftadan fazla kaldığınızda aynı insanlarla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek.

Ljubljana Turizm Ofisi, şehirde kalış süresini istatistiksel olarak 1.8 gün olarak hesaplasa da, gezeceğiniz yerler  3-4 saatinizi almayacaktır. Paulo Coelho’nun “Veronika Ölmek İstiyor” adlı kitabının kompakt şehri Avrupa’da Türk etkisinin en az olduğu şehirlerden bir tanesi. Türk turistler tarafından da fazla bilinmeyen bu şehir, hafta sonu plan yapmak için oldukça ideal. Diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça ucuz. Bu sebeplede bu şehri tercih etmek için bir sebep daha. Ljubljana Gezilecek Yerler için buyrun.

10 günlük seyahatimizde neredeyse Slovenya’nın neredeyse 3/4 nü gezdik. Slovenya rotasında size yardımcı olabilmesi açısından;

Slovenya Günlükleri 1.Gün:Bled ve Triglav Gezi Notları,

Slovenya Günlükleri 2.Gün: Skofja Loka, Postojna Mağarası ve Niceleri…,

Slovenya Günlükleri 3.Gün: Piran Gezi Notları,

Slovenya Günlükleri 5.Gün: Solcava Panoramik Yol ve Logarska Dolina Gezi Notları,

Slovenya Günlükleri 6.Gün: Maribor ve Çevresi Gezi Rehberi yazılarıma göz atabilirsiniz.

Ljubljana Ulaşım

Havaalanından özel servis ile ulaşım:Avrupa’da alışkın olduğumuz sistemden farklı olarak bir de özel servisler var. Bu servisler sizi havaalanından alıp, otelinize kadar bırakıyorlar. (9 euro)

Havaalanından otobüs ile ulaşım: Her saat başı kalkan 28 no’lu otobüsler sizi 40 dk da sizi otobüs terminaline bırakıyor. (4.30euro).

Havaalanından taksi ile ulaşım: Havaalanından şehir merkezi 26 km uzaklıkta ve taksi ücreti ortalama 40-50 euro gibi bir ücret ödüyorsunuz.

Havaalanından kendi aracınızla ulaşım: Ljubljana’ya gelmeden internet üzerinden kiralama yaparsınız günlük 20-25 euroya araç kiralayabilirsiniz. Eğer sadece Slovenya sınırları içerisinde kalacaksanız kiraladığınız araçta bizdeki OGS-HGS gibi “vinyet” denilen bir etiketin aracınızın sol tarafında olduğundan emin olun. Aksi takdirde geçişlerde sorun yaşayabilirsiniz. Farklı bir ülkeden Slovenya’ya geliyorsanız da Slovenya topraklarına girmeden tüm benzinliklerde satılan “vinyet”ten almalısınız. 7 gün geçerli vinyet 15 euro, bir aylık vinyet 30 euro.

Havaalanından Bled ve Bohinj’e ulaşım: Direk Ljubljana’ya gitmeyip Bled ve Bohinj’e gitmek isterseniz, Bled şehrine minibüs, Bohinj’e direkt otobüs seferleri var. Daha ayrıntı için Bled yazımı okuyabilirsiniz.

Slovenya küçük bir ülke olduğundan diğer ülkelere de oldukça yakın bir konumda,

Ljubljana – Zagreb arası 2 saat.

Ljubljana – Salzburg arası 3 saat.

Ljubljana – Viyana arası 3.5 saat

Ljubljana – Venedik arası 2.5 saat.

Ljubljana – Graz arası 2 saat.

Ljubljana Şehir İçi Ulaşım

Ljubljana yürüyerek keşfedilebilecek kadar küçük şehirlerden biri. Öyle ki şehir içi ulaşımda herhangi bir araca binmenize gerek yok.  Ljubljana, aynı zamanda dünyanın 13. bisiklet dostu şehirlerinden. Eğer birşeye binecekseniz o bisiklet olsun. Ljubljana şehir merkezinde bisiklet ağı oldukça iyi. Bicikelj sistemi, haftanın 7 günü, günün 24 saati açık olan gündüz veya gece özgürce seyahat etmenizi sağlar.Öncelikle bu sisteme internet üzerinden kayıt oluyorsunuz. Şehirde 38 istasyondan birinden bisikleti alıp 1 saat içinde geri getirdiğinizde ücretsiz kullanım hakkı sağlıyor. 1 saatten sonra kullandığınız miktar kredi kartınızdan çekiliyor. Uzun süreli sisteme kayıt olmak ve daha ayrıntılı bilgi isterseniz bicikelj sistemi sayfasından inceleyebilirsiniz.

Şehrin Old Town bölgesine araçla girmeniz yasak. Kendi aracınız varsa Ljubljana şehir merkezinde ücretli otoparklar mevcut. Tabelalar sizi yönlendiriyor eski şehre yakın otoparklara. Yalnız önemli husus, ödeme yapacağınız otomatlar kesinlikle kredi kartı ve kağıt para kabul etmiyor. O yüzden bozuk para bulundurmanızda fayda var. Şehirde 1 saatlik otopark ücreti 1.20 euro.

 

Ljubljana Konaklama

Biz 1 haftalık Slovenya maceramız boyunca Ljubljana’da konaklamadık. Hem kendi aracımız olduğundan hem de Ljubljana şehir merkezinde otel fiyatlarının yüksek oluşundan dolayı Ljubljana’ya 23 km mesafede olan şirin mi şirin Ortaçağ köyü Skofja Loka’da Apartment Berglez’dekonakladık. Şiddetle tavsiye ederim. Kendimizi evimizdeymişiz gibi hissettik. Bir evde olması gereken herşey sizin için düşünülmüş. “Aracım yok, şehir merkezinde kalmalıyım” derseniz arkadaşlarımızın Ljubljana merkezinde kalıp memnun ayrıldığı Galeria River sizin için alternatif bir tercih olabilir.

 

Ljubljana Gezilecek Yerler

Üçlü Köprü(Triple Bridge): Üç köprünün birleşerek Preseren Meydanı’na uzandığı bu köprüler ilk olarak 1280 yılında ahşap olarak kurulmuş. Daha sonra bir kaç restorasyon görerek bugünkü görünümlerini almışlardır.

Ejderha Köprüsü: Ljubljana’da daha doğrusu tüm Slovenya’da ejderha ikonlarını çokça göreceksiniz. Köprünün hemen girişinde ejderha ikonunu göreceksiniz. Ljubljana’nın ilk kuvvetlendirilmiş beton yapısıdır. 1900-1901 yılları arasında inşa edilmiştir.

Ljubljana Kalesi: 900 yıldır Ljubljana’nın en belirgin sembolüdür. Önceleri bir kale, daha sonra bölge valisinin evi, daha sonra kışla ve hatta hapishane olarak kullanılmış. Bugün ise popüler turistik bir atraksiyondur. Avlusuna girişin ücretsiz olduğu kaleye füniküler, yürüyerek yada araçla çıkabilirsiniz. Aracınızla çıkarsanız yukarı ücretli otopark bulunmaktadır. Füniküler + kale ücreti 10 euro, kendiniz kaleye ulaşım sağlarsanız kaleye giriş ücreti 7.50 euro

*Daha detaylı bilgi için web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Preseren Meydanı: Adını, Slovenya’nın en ünlü şairlerinden biri olan France Preseren’den alan bu meydan şehrin kalbi konumunda. Meydanda aynı zamanda şairin bir heykeli de bulunmaktadır. Günün her saati kalabalık olan bu meydan, herkesin buluşma noktası olarak biliniyor.

Belediye Binası: Bina ilk olarak 1484’de inşa edilen bina, 1718 de yıkılıp yeniden inşa edilmiş. Ljubljana’nın geçmişine dair bir kaç anı barındırmaktadır.

Metelkova: Kopenhag’ın Christiania’sı varsa, Ljubljana’nın da Metelkova’sı var. Metelkova Mesto, Slovenya’nın eski Yugoslav ordusu karargahının bulunduğu bölgede bulunuyor. Artık sanatçılar, müzisyenler, punklar ve Slovenya’da mevcut sistemden rahatsızlık duyan diğer insanlar tarafından yaşayan özerk bir bölge. Gündüz burada pek bir atraksiyon olmadığından akşam hava karardıktan sonra gitmenizi tavsiye ederim. 

Tivoli Park: Şehir merkezine doğru uzanan Ljubljana’nın en büyük ve en güzel parkıdır. Ljubljana gibi küçük bir şehir için oldukça büyük bir park denilebilir. 1813 yılında Fransız mühendis Jean Blanchard tarafından tasarlanmış. Yaklaşık beş kilometrekarelik bir alanı kaplayan parkta, kestane ağaçları, ilginç ağaçlar ve sayısız heykel ile çeşmeler bulunmaktadır. Erken saatlerde giderseniz içeride spor yapan insanlar görebilirsiniz. Önerim park içinde piknik yapmanızdır.

Skyscraper: İki Dünya Savaşı arasında saygın bir mimari örneği olan Nebotičnik’in (Slovenya için ‘Gökdelen’) üst katındaki çatı terası Ljubljana’nın her yönüyle şehrin en güzel manzarasını sunmaktadır. 1933’te Vladimir Šubic tarafından tasarlanan Gökdelen, Balkanlar’daki en uzun bina ve yapıldığı sırada dokuzuncu en yüksek bina oldu. 

*Açılış saatleri,

Gece kulübü ve Kafe: Pazar-Çarşamba 9: 00-1: 00, Perşembe-Cumartesi 9: 00-03: 00

Restoran: Pazartesiden cumartesiye 12: 00-22: 00, pazar günleri ve resmi tatil günleri kapalıdır.

Butcher’s Bridge: Kasap Köprüsü ismine bakınca fa Ljubljana’nın aşk köprüsüdür. İnsanların sembolik olarak aşklarını asmalarına ve anahtarları, altında akan Ljubljanica nehrine attığı bir yer. Avrupa’nın çoğu şehrinde alışkın olduğumuz bir görüntü. 2010 yılında inşa edilen Kasap Köprüsü, mimar Jože Plečnik tarafından inşa edilen köprü Central Market’e bağlanmaktadır. Sizin de gittiğiniz ülkelerde kilit asma gibi bir hobiniz varsa yanınızda bir kilit bulundurun.

Central Market: Ljubljana’nın merkez marketi sadece alışveriş yapmak için bir yer değildir. Geleneksel olarak, aynı zamanda yerli halkın birlikte toplanmaları ve birlikte eğlenmeleri için bir yer olmuştur. Merkezi Pazar, Vodnikov trg ve Pogčarnev trg meydanlarında, arasında yer alan kapalı pazar ve Ljubljanica nehri boyunca bir dizi küçük yiyecek mağazasında yer alan açık hava pazarından oluşur Yerel çiftçilerin yetiştirdiği taze Sloven meyve ve sebzelerin yanı sıra pazar, tropik meyveler, kuru kürlenmiş et ürünleri, balkon çiçekleri ve takma bitkilerden oluşan standlarda pazarda bulunuyor.

*Açılış saatleri

Açık hava bölümü: Hafta içi 6: 00-18: 00, cumartesi 6: 00-16: 00, yaz aylarında 6: 00-16: 00 kış aylarında. Pazar ve tatil günleri kapandı

Pogačarjev trg meydanındaki kapalı bölüm: Hafta içi 7: 00-16: 00, cumartesi 7: 00-14: 00.

Plečnik’in Sütunu altındaki kapalı bölüm: Hafta içi 7: 00-16: 00, cumartesi 7: 00-14: 00.

Ljubljana Yeme – İçme 

Ljubljana bir günde gezilebilecek bir şehir olduğundan kapsamlı bir yeme içme notları oluşturmak oldukça zor ama yine de tüm gün boyunca  bişeyler yiyip içtiğimiz mekanlardan bahsetmem gerekirse;

*Slovenian House: Sloven mutfağına özel lezzetler sunan Ljubljana’nın en iyi 10 lokal yerinden bir tanesi. Sloven kökenli yemekler ve içecekler sunan bir bistro. Nehir boyunca sıralanmış restoranın menüsü, yerel malzemelerle genellikle yerli üreticilerden, çiftliklerden alınan ürünlerle modern yöntemlerle hazırlanmış geleneksel klasiklerden oluşuyor. Kranjska sosis veya farklı dolgulara sahip haşlanmış ‘štruklji’ rulolar gibi Sloven mutfağının klasiklerinin dışında, farklı et ve peynir tabakları, Sloven biraları, ev kokteylleri ve ev yapımı likörler için geniş bir menüye sahip. Aynı zamanda Türk kahvesi içmeden duramayanlardansanız burada kırmızı benekli cezvelerle sunulan Türk kahvesini deneyebilirsiniz. 

*Cacao: Geldik önünde uzun kuyruklar oluşturulan, şehrin popüler tatlı ve dondurmacısına. Central marketin hemen karşısında ve Ljubljana nehri boyunca konumlanmış Cacao’da yer bulmak oldukça zor. Ev yapımı tatlılar, dondurmalar, meyve suları yapan Cacao’da fiyatlar bir tık yüksek diğer mekanlara göre.

*Le Petit Café: Tripadvisor’da aldığı yüksek yorumlar sayesinde yolumuzu düşürdüğümüz bu Fransız Kafe ve Restoranı’na kahvaltı için geldik. Giriş katı cafe, üst katı restoran şeklinde hizmet veriyor. Nostaljik görünümlü Le Petit’in menüsünde  tatlılar, pastalar ve çeşitli kahvaltılıklar bulunuyor.

Yorumlarınızı Bekliyorum