solcava panoramik yol ve logarska dolina gezilecek yerler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Slovenya Günlükleri 4.Gün: Ljubljana Gezilecek Yerler

Nisan 30, 2018

Slovenya Günlükleri 5.Gün:Solcava Panoramik Yol ve Logarska Dolina Gezi Notları

Nisan 30, 2018
bosna hersek gezilecek yerler
Ljubljana gezilecek yerler
solcava - logarska dolina gezilecek yerler

İddia ediyorum ki Heidi’nin yolu şaşırıp Slovenya’ya gideceğine İsviçre’ye gitmesiyle başlayan hikayesi gibi bizim hikayemizde Logarska Dolina’ya ait bir fotoğrafı görmemle başladı. Beni Slovenya’ya getiren asıl sebep bu yoldur. Türk gezginler tarafından çok bilinmeyen, tanıtılmayan bu ülkenin nerede olduğunu bilmeyenlere sahit olduğumu varsayarsak panoramik yol hakkında bilinenlerin ne kadar sınırlı olduğunu siz düşünün. Hatta yol hakkında araştırma yaptığımda neredeyse hiç Türkçe materyal toplayamadım. Bir kaç yabancı siteden bilgi toplayabilsem de geziye çıkana kadar bu yol benim için fazlasıyla havadaydı. Fakat Slovenya Turizm Ofisi o  kadar güzel bir broşür hazırlamış ki, her şeyi elimizle koymuş gibi, sanki daha önce gelmişiz gibi kolayca, yol hakkındaki bilgilere ve çiftliklere vakıf olduk. Hadi o zaman yol hakkında daha ayrıntılı bilgi için Solcava Panoramik Yol ve Logarska Dolina Gezi Notları’ na başlayalım.

10 günlük çıktığımız araba ile gezimizin 6 gününde Slovenya’nın neredeyse 3/4 nü gezdik. Slovenya rotasında size yardımcı olması amacıyla;

Slovenya Günlükleri 1.Gün: Bled ve Triglav Gezi Notları,

Slovenya Günlükleri 2.Gün: Skofja Loka, Postojna Mağarası ve Niceleri,

Slovenya Günlükleri 3.Gün:Piran Gezi Notları,

Slovenya Günlükleri 4.Gün: Ljubljana Gezi Notları,

Slovenya Günlükleri 6.Gün:Maribor ve Çevresi Gezi Rehberi yazılarımı okuyabilirsiniz.

Solčava panoramik yolu, Kamnik-Savinja Alpleri ve Karawanks’in arasında yer alan Upper Savinja Vadisi’ndeki Savinja’nın üst havzasında, Slovenya ve Avusturya arasındaki sınır boyunca Solčava Bölgesi’nin bağımsız bir coğrafi bölgede ilerlemektedir. Solčava Bölgesi, Solčava köyü ile yerleşim Podolševa’nın yanı sıra Avrupa’nın en güzelleri arasında sayılan üç paralel buzul Alp vadisini kapsar. Bununla birlikte, en tanınabilir ve en sık gösterilen Logar Vadisi’nin yanı sıra daha az bilineni olan Robanov kot ve Matkov kot’un da muhteşem ve eşsiz vadilerini de kapsar. Logar Vadisi ve Robanov kulübesi, olağanüstü özelliklerinden dolayı korunan alanlardır ve bir peyzaj parkı ilan edilmiştir. Solčava üç vadinin uyumlu birliğinin yanı sıra muhteşem doğa ve titizlikle planlanan turistik etkinliklerle karakterize edilir. Solčava Bölgesi web sitesinde, Solčava panoramik yolunda Solčava Bölgesi’nde edinilen deneyimler ve etkinlikler hakkında çok fazla bilgi var.

Solcava Panoramik yolu ister arabayla, motorla, bisikletle ya da yürüyerek gidin, toplamda 37 km’lik bir yol. Bu yol Robanov Kot, Logarska Dolina, Matkov Kot denilen 3 vadiyi içersine alıyor.

 1. Solčava: Yeşil rotanın ilk durağı ve Panoramik Yol’un başlangıç noktası olan Solčava aynı zamanda bölgedeki en gelişmiş merkez durumunda. Rinka center olarak bilinen bu yerde Solcava bölgesi ile ilgili bilgi alabileceğiniz bir turizm ofisi, lokal ürünler satan hediyelik eşya dükkanı, ahşap ürünler, şirin mi şirin bir cafesi bulunmaktadır. Rinka center’ın hemen karşısında 13. yüzyıldan kalma St. Mary of the Snows gotik kilisesi bulunmaktadır.
 2. Ramšak turistik çiftlik:  Ramšak organik turistik çiftliği Solčava Panoramik Yolu boyunca Solčava köyüne 1,3 km mesafede, Olševa’nın eteklerinde bir ovada bulunuyor. Burayı ziyaret etiğinizde Solčava’daki çiftliklerde otantik ve geleneksel günlük hayatı yaşayabilir ve çeşitli organik lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Çiftlikte çocuklar için bir oyun alanı bulunur ve orman boyunca akan derenin hemen yakınında, dinlenmek için mükemmel bir yer teşkil eden gölet bulunur, balık tutmayı seviyorsanız bölgeye özgü balıkları yakalayabilirsiniz.
 3. Macesnik çiftliği and Majdač turistik çiftlik: Geleneksel Macesnik çiftliği  (ziyaretçilere açık değil), Kamnik-Savinja Alpleri panoramik bir şekilde izleyebilirsiniz. Slovenya’daki en büyük aktif heyelan olan Macesnik heyelanı, 1.327 m yükseklikteki en yüksek Sloven çiftlik Bukovc (Bukovnik) yine bu noktadan görebileceğiniz yerler.
 4. Rogar turistik çiftlik: Rogar turist çiftliği, Olševa’nın eteklerinde (1,250 m) bulunur ve Slovenya’daki ziyaretçilere konaklama sağlayan en yüksek turistik çiftliktir. Ormanların ve çayırların ortasında yer alan Rogar çiftliği, güneşli havalarda Kamnik-Savinja Alpleri, güzel manzaralara sahiptir. Bu çiftliğe giderseniz tavsiyem ev yapımı ödüllü ballarından almanızdır.
 5. Kutsal Ruh Kilisesi and the Strevc turistik çiftlik: Burası benim yeşil rotada en sevdiğim spotlardan bir tanesi. Tam filmlerdeki gibi bir manzaraya sahip kilise yine burada. Strevc turist çiftlikleri, Mt.Raduha ve Peca’nın eteklerinde, Potočka zijavka’nın altında Kutsal Ruh Kilisesi boyunca yer almaktadır. Otlar ve mantar konusunda uzman olan çiftlik sakinleri, mevsim ne olursa olsun, ev yapımı lezzetleri ile misafirlerini bekliyor. Çiftlikte tavsiye edilen ise ev yapımı peynirli dumpling( mantı). Çocuklar, farklı çiftlik hayvanları, özellikle kedi yavruları ve köpek Laika ile keyifli zaman geçirebilirler. Buraya bir saatlik mesafe Potočka zijavka arkeolojik alanı bulunmaktadır. Çiftlik ayrıca Mt.Raduha, Peca, diğer Kamnik-Savinja Alpleri zirveleri için mükemmel bir başlangıç noktasıdır.
 6. Maden suyu kaynağı: Olševa dağ eteğinde bulunan maden suyunun yüksek demir ve karbon dioksit içeriğine dayanan iyileştirici güçlere sahip olduğuna inanılıyor. Su içilebilir, ancak tadı alışılmadık bir haldedir. Suyu denemek için maden suyu kaynağının yanında bulunan çeşitli ahşap kaşıkları kullanabilirsiniz. 11 Aralık 1981 tarihli Maribor Maden suyu geliştirme ve araştırma merkezi tarafından yapılan görüş: “Olşev Dağı’nın altındaki ilkbahardan gelen su, Slovenya’da daha önce hiç keşfedilmemiş demir, kalsiyum-magnezyum-bikarbonat türü zengin spesifik bir doğal mineral suyudur. “
 7. Gözlem noktası ve Klemenšek turistik çiftlik: Yedi numaralı bu spot, panaromik yoldaki aşık olduğum, en güzel manzaraya sahip spot. Bir de manzaraya doymanız için konulan şezlonglara uzanıp manzarayı izlemek oldukça keyifli. Acıktınız ya da bir mola vermek istiyorsanız manzarayı izlediğiniz noktadan sağ tarafta bir çiftlik göreceksiniz ki burası en çok fotoğraflanan, dünyanın en güzel manzarasına sahip Klemensek çiftliğidir. Çiftlik Piran tuzu, sarımsak, biber ile harmanlanmış et ürünleri ile meşhur. Akşam yemeği isterseniz rezervasyon yaptırmayı unutmayın.
 8. Pastirkovo gözlem noktası: Pastirkovo manzara noktası, bölgenin en mimari özelliklerini sunmaktadır. Yani, geleneksel dağ çiftlikleri, Solčava halkının büyüklüğünün ve enerjisinin hikayelerini anlatıyor.
 9. Žibovt turistik çiftlik: Solcava panoramik yolu üzerindeki çiftliklerden biri. Aslında tüm çiftlikler birbirine benziyor. Tüm çiftliklerdeki ürünlerin hepsi organik ürünler. O yüzden gönül rahatlığıyla bir çiftlikte yemek yiyebilirsiniz. Çiftlik aynı zamanda yürüyüş, kaya tırmanışı ve bisiklet yollarının başlangıç noktası.
 10. Gradisnik turistik çiftlik: Günümüzde bile, Gradišnik çiftliği modern zamanı takip ederken çoğu zaman unutulan bir çağın yansımasını sürdürüyor. Matkov kot vadisinde inşa edilen ilk çiftlik olmasının yanı sıra bölge boyunca ana yoldan uzakta bulunan tek çiftliktir. Güneşli konumu özellikle Alp çayırlarının ve Mt.’nin nefes kesici manzarası arasında muhteşem bir konumdadır. Çiftlik, ayrıca okçuluk dersleri veriyor.
 11. Lamotje Gorge: Matkov Kot vadisinin ortasında bulunan Jezera akıntısı vadinin sonunda genişleyerek dar bir geçit oluşturur ve bu Logar Vadisi’ne giriştir. Bu sayede kalker kayası içinde bulunan fotoğrafik Lamotje geçidi oluşmuştur.
 12. Logar Vadisi: Beni Slovenya’ya getiren spot diyebilirim. Kelimeler yetersiz kalır sanırım buranın güzelliğini anlatmaya. Masallardan fırlamış bir doğa içinde masalsı bir yerde kendi hikayenizin kahramanısınız. Logar Vadisi Avrupa’nın en güzel ve en sıklıkla tasvir edilen dağ buzul vadilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Solčava bölgesinin en kolay tanınabilir simgesi olan Kamnik-Savinja Alpleri’nin kalbinde yer almaktadır. Logar Vadisi’nin çekiciliği doğasında yatarken aynı zamanda bölgeye damgasını vuran çiftlikler yüzyıllar boyunca kültürel manzarayı şekillendiriyor. 1987’de bir peyzaj parkı ilan edildi. Vadi 7 km uzunluğundadır ve ortalama 250 m genişliğindedir. Alt kısmı Logar ailesinin evi olan Log olarak bilinirken, orta Plest olarak adlandırılır ve üst bölüm Kot olarak bilinirken Plesnik ailesinin yönetimindedir. Vadiye giriş ücreti araç ile girerseniz 7 euro. Yürüyerek girerseniz ücretsiz. Vadi girişinde sağ tarafta İskoçya’ya özgü tüylü ineklerden görebilirsiniz. Araba ile girmezseniz 7 km’lik vadi içerisinde bisiklet kiralayabileceğiniz,  Yemek yiyeceğiniz çok sayıda çiftlikte bulunmaktadır. Ayrıca konaklamak için bölgenin en  güzel otellerinden Hotel Plesnik vadi içersinde yer almaktadır. Logar Vadisi, yürüyüş, bisiklet, dağcılık, kaya tırmanışı, okçuluk, vahşi yaşam fotoğrafçılığı, yamaç paraşütü, atlılıkçılık, kayak, kızakçılık, kros kayağı, araba sürmek, snowshoe yürüyüşü gibi yaz aylarında ve çeşitli etkinlikler için sınırsız fırsatlar sunmaktadır.
 13. Majerhold dağ evi: 1.150m yükseklikte Matkov Kot’un yemyeşil ormanları arasında yer alan benzersiz bir küçük “köy” olarak tasarlanmış, mavi rotanın ilk durağı. Avusturya ile sınırına sadece 2 km uzaklıktaki Pavličevo Sedlo dağ geçidine bakmaktadır. Ana bina ve restoran, üç konuk evi ve üç bungalovdan oluşmaktadır. Menüleri, kendi bahçelerinde yetiştirilen veya çevredeki ormanlarda toplanan doğal ve organik ürünlerden yapılır.
 14. Perk gözlem noktası ve turistik çiftlik: Perk turist çiftliği, Logar Vadisi’nin üstünde, daha belirgin olarak 1.230 m yüksekliğe sahip Matkov kotunda yüksekte bulunur ve Kamnik-Savinja Alpleri’nin muhteşem manzaralarını sunar. Perk ailesi yıllardır organik tarım yapıyor, Perk turizm çiftliğine giderseniz bir anda kendinizi çiftliğin çalışanı olarak bulabilirsiniz. Çünkü size çiftlik hayatını göstermeye ve sizi günlük işlerine katılmaya davet ediyorlar. Çiftliğin sahibi bayan size bölgedeki bitkiler hakkında bilgi verip  ve çeşitli bitki çayları tadımı düzenliyorlar.
 15. Matkov Kot gözlem noktası ve Matk çiftliği: Çiftlik evi, Matkov kotunda bulunan küçük, saklı bir vadinin içinde 1,165 m yükseklikte bulunuyor. Çiftlik, vadi tabanından, Kamnik-Savinja Alpleri ve Karawanks’ın ortasında yer alan Matkov kotuna kadar uzanıyor. Burada ziyaretçiler ilkbahar ya da sonbahar olsun ormanların, yeşilin her tonunun keyfini çıkarabilir. Çiftliğin hemen yakınında çok sayıda heyecan verici yürüyüş parkuru bulunmaktadır.
 16. Bukovc gözlem noktası ve çiftlik evi: Bukovc (Bukovnik) gezi çiftliği, turuncu rota üzerinde Mt. Raduha, 1.327 m yükseklikte ve Slovenya’nın en büyük çiftliği. Yine günümüzde, konumuyla Solčava’dan, Podolševa’dan ve Mt.’ye doğru ilerleyen yürüyüşçüler arasında da popüler. Olševa, aynı zamanda bisikletçiler, aileler ve doğa severler için mükemmel panoramik manzaralar sunar.
 17. Grohot dağ çayırı ve dağ evi: Mt Raduha’nın (1.460 m) altındaki Grohot dağ kulübesi, Grohot dağ çayırında hoş bir dağ barınağıdır. Bukovc çiftliğine yürüyerek 45 dakika mesafede.
 18. Solcava porsuk ağacı : Solčava orman yolu boyunca sadece 20 dakikalık keyifli yürüyüş sonrasında Solcava’ya özgü porsuk ağacını görmüş olacaksanız. Uzmanlara göre yaşı 700 ila 900 yıl arasında, bazıları ise 1.000’den eski olduğunu iddia ediliyor. Solčava porsuk ağacı dişi olup hala kırmızı çilek taşımaktadır.  Ağacın çapı 108 cm ve yüksekliği 13 m’dir. Solčava porsuk ağacı etkileyici boyutlarından dolayı doğal bir anıt ilan edildi.
 19. Solcava: Panoramik yolun hem başlangıç hem de bitiş noktasıdır.

 

ÖNEMLİ NOTLAR

 • Bu rota için araba kiralamak şart. Yaz döneminde gidiyorsanız binek araç yeterli, kış döneminde giderseniz kesinlikle arazi aracına ihtiyacınız var.
 •  Hangi rotayı takip ederseniz edin, bulunduğunuz spotta ejderha heykeli ve spot hakkında bilgi varsa doğru yoldasınız demektir.
 • Zamanınıza ve kullanacağınız ulaşım aracına göre bu yolun süresi ve rotası değişebilir.
 • Bu yolda durduğunuz her noktada ejderha ikonunu görüyorsanız doğru yoldasınız demektir.

 

Yarım günlük bir gezi yapacaksanız, yeşil rota sizin için en ideal yol. Bu rota 21 km uzunluğunda ve bu yol üzerinde görmeniz gereken 12 durak barındırıyor. Güzergah, çoğunlukla, çakıl bir yol olan yalnızca küçük bir kısmı olan asfalt yol boyunca sizi yönlendiriyor.

Tam günlük bir gezi yapacaksanız, yeşil rota ile beraber mavi rotayı da içine alan Matkov kot yolunda ilerleyebilirsiniz. Mavi rota 8 km uzunluğunda olup, buzul vadisi üzerinde muhteşem manzaralar sunan üç duraklı bir rota.

Bir gece konaklamalı bir gezi yapacaksanız, Ek olarak Bukovc (Bukovnik) çiftliğine doğru yol boyunca 6 km’lik bir yolculuk yapabilir ve Grohot dağ çayırına (turuncu renkler) yarım saatlik bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Birkaç gün kalıyorsanız, 37 km’lik tüm rotayı gezebilir ve de harita da kesik çizgilerle gösterilmiş olan rotalar yürüyüş, bisiklet ve dağcılık için harika bir başlangıç ​​noktası olabilir. Logarska Dolina vadisi içersinde bisiklet kiralayabileceğiniz bir yer bulunuyor. Eğer yaz aylarında gidiyorsanız nehirde yüzebilir, balık tutabilirsiniz.

Panoramik yol giriş noktaları: Solčava panoramik yol dört giriş noktası sunmaktadır. Bunlar Solčava köyü, Logar Vadisi, Carinthia tarafındaki Zgornje Sleme ve Avusturya Pavličevo sedlo uluslararası sınır kapısıdır.

 

Yorumlarınızı Bekliyorum