Lviv Gezilecek Yerler | Lviv | Bavulumdaki Hikaye

Ohrid Gezilecek Yerler

Mayıs 2, 2018

Ortaçağ’a Dönüş: Brugge Gezilecek Yerler

Mayıs 2, 2018

Lviv Kazan Biz Kepçe: Lviv Gezilecek Yerler

Mayıs 2, 2018
ohrid gezilecek yerler
brugge gezilecek yerler
Lviv gezilecek yerler

Lviv’e gelmeden önce nüfusun %85 i kadın, hatta 25 yıl içinde nüfus yok olacakmış gibi asparagas haberlere sahiptik. Öncelikle bu sebepten ötürü gitmeyi düşünen beyler sözüm sizlere! “Yok öyle bir kadın nüfusu!” Son yapılan sayıma göre 860 bin nüfusun %52 si kadın, %48 erkek. Kışın daha az turist kalabalığı olsa da eğlence konusunda şehir yaz-kış uyumuyor. Özellikle yazın 24 saati canlı bir şehirden bahsediyorum. Gündüz sanat kokan şehir, gece de fazlasıyla eğlence kokuyor.

Ukrayna’nın en batısında Polonya sınırına 70 km uzaklıktaki Lviv, Kiev’den sonra en büyük ikinci şehir. Polonyalılar, Ruslar, Ukraynalılar arasında paylaşılamayan şehir, Lviv, Lvov, İlbav gibi isimlerle çağrılsa da daha ziyade Lvov (aslan) olarak bilinmektedir. Eskiden Polonya şehri iken, Polonya’nın batıya kaydırılması sonucu Ukrayna sınırlarına dahil edilmiştir. Bugün şehirde yaşayanların çoğu akrabalarının Polonya tarafında kaldığını yada büyüklerinin Polonyalı olduğunu söyler. Şehir 2008’de  UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. Ukrayna, Polonya, Ermeni, Yahudi Mirası Lviv Gezilecek Yerler için buyrun bakalım.

Lviv gezi

Lviv’e Pasaport İle Giriş

Lviv vizesiz ziyaret edilebilen bir şehir. Dolayısıyla pasaportla gidecekseniz uçak biletinizin ve pasaportunuzun yanında olması Lviv’e gelebilmek için yeterli.

Lviv’e Kimlik Kartı İle Giriş

Türkiye-Ukrayna arasında imzalanan anlaşma ile 1 Haziran 2017 tarihinden itibaren her iki ülke vatandaşları da turistik ve diğer nedenlerle yapacakları seyahatlerinde yeni çipli kimlik kartları ile pasaport olmadan seyahat edebilecekler. Bu seyahatimizde kimlik kartı ile giriş yaptık. Kimlik kartı ile çıkıyor dahi olsanız çıkarken pul almak zorundasınız. Türkiyeden çıkarken gümrükte size bir kağıt veriyorlar. o kağıdı mutlaka saklayın, ülkeye girişte o kağıdı ve Ukrayna’dan geldiğinize dair geri dönüş biletinizi görmek istiyor.

Lviv’de Sorgu Odası

Lviv gümrük kontrolüne girdikten sonra sebepsiz yere sorgu odası sırasına alınmanız olası. Sorgu odasına alınmak için herhangi bir kıstas yok, gözüne kestirdiklerini,özellikle de ilk defa gelenlerin, grupça gelen erkeklerin alınma ihtimali çok yüksek. Sorgu odası sırasında beklerken sizden otel ve gidiş-dönüş biletinizi görmek istiyorlar. O yüzden yanınıza mutlaka alınız. Kimlik kartı ile gelmişseniz ve sorgu odasına alındıysanız beklerken sizden ekstra olarak elinize verdikleri formu doldurmanızı istiyorlar. Sorgu odasına girince size rutin soruları soruyorlar, bizden cüzdanımızda ne kadar para olduğunu, kredi kartımızı göstermemizi istediler. Sorgu odası gözünüzü korkutmasın. Orada beklerken olumsuz çıkan ya da alınmayanı görmedik sadece zamanızı çalıp, moral bozuyorlar.

Para Bozdurma

 2016 Haziran’da Lviv’e gittiğimde 1 tl -8.5 Grivna yaparken, 2017 Kasım itibariyle 1 tl 6.6 Grivna yapıyor. Türk parası her geçen gün değer kaybediyor. Havaalanında düşük kurdan para bozuyorlar. Size tavsiyem Türk bankamatiği kartınızı havaalanındaki ATM”ye takıp paranızı grivna olarak çekebilirsiniz. Bankanız sizden 8-10 tl komisyon alıyor. Havaalanındaki Atm en fazla 1000 grivna (yaklaşık 150 tl) para veriyor. En azından şehir merkezine gidecek kadar para yanınızda olmuş olur. Havaalanı dışında şehirde türk parasını grivnaya çeviren dövizciler de var. Ama siz riske atmayın derim.

Lviv sokakları

Hava Durumu

Lviv’in hem yaz hem kışını görmüş biri olarak söyleyebilirim ki yazın şehir daha keyifli. Yazın havanın geç kararması, şehirde çok fazla etkinlik olması, (özellikle haziran ayında şehirde jazz festivali var.), Rynok meydanındaki hareketlilik şehri daha bir güzel kılıyor. İsterseniz şehrin kocaman parklarında çimlere uzanabilir, rynok meydanının bir köşesine oturup geleni geçeni izleyebilirsiniz. Ukrayna matematik konum itibariyle bizden kuzeyde olduğundan dolayısıyla kışın gittiğinizde dondurucu soğuklar olacaktır. Haliyle de giderken çok uzun süre dışarıda olamayacağınızı, havanın erken kararacağını hesaba katmalısınız. En kalın giysilerinizi de giderken yanınıza almayı unutmayın. Tüm olumsuz yanlarına rağmen daha lokal takılmak, turist kalabalığından bunalmamak, rezervasyon isteyen mekanlara daha kolay girmeniz gibi avantajları da mevcut.

Konaklama

lLviv’e gittiğimizde instagram üzerinden evle ilgili o kadar soru aldık ki… Lviv’de en merkezi yerlerde bile konaklama uygun olduğundan iyi yerlerde konaklama ihtimaliniz çok yüksek. Biz Rynok meydanına oldukça yakın konumda maksimum 4 kişinin konaklayabileceği Staroevreyska Apart  40 metrekarelik oldukça temiz daire de kaldık. Zaten incelediğinizde booking’de iyi puan almış olduğunu göreceksiniz. 2 gece için 263 tl ödedik. Fiyatlar tarihe göre farklılık gösteriyor. Yok ev güvenli değil otel tercih edeyim derseniz ya da söylediğim daire de yer bulamazsanız tavsiyem ilk gidişimizde konakladığımız George Otel. 

Havaalanından Şehir Merkezine Taksi İle Ulaşım

Lviv şehir merkezi ile havaalanı arasındaki mesafe 15 km. Havalanından taksi ile ulaşım için taksicilerle pazarlık yapamaz gerekiyor. Taksiciler sizden 250-300 grivna (yaklaşık 40-45 tl) istiyorlar. Pazarlık yaparsanız bir miktar iniyorlar. 150 grivnaya kadar inenler olsa da kışın gidiyorsanız o soğukta hiç inmiyorlar. Şehirde zamanınız kısıtlı ve sorgu odasında da fazla zaman kaybettiyseniz sizi havaalanı taksicileri ile pazarlık yapmaktan kurtaracak iki tavsiyem var. Birincisi havaalanındaki turizm bürosundan size taksi çağırmalarını isteyebilirsiniz. 80 grivnaya sizi şehir merkezine götürüyorlar. Yalnız taksinin gelmesi 20-30 dk yı buluyor. Diğeri ise telefonunuza Lviv’e gelmeden UBER’i indirin ve uber çağırın. 85 grivnaya sizi Rynok merkeze götürüyor.

Havaalanından Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım

Taksiyi pahallı bulanlardansanız ekonomik bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız 48 no’lu otobüs ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Otobüs 7.00-22.00 saatleri arasında çalışıyor. Eğer otobüs rotası üzerinde bir yerde konaklıyorsanız rota da aşağıda:

Terminalden şehir merkezi rotası Krychevskoho Str. – Lyubinska Str. – Kulchytska Str. – Rynok “Pivdennyi” – Kulparkivska Str. – Vasylya Symonenka Str. – Univermag “Okean” – Boychyka Str. – Arkasa Str. – Shumskoho Str. – Ivana Horbachevskoho Str. – Depo – Petro Doroshenko Str. – Svobody Ave.

Havaalanından Şehir Merkezine Troleybüs İle Ulaşım

İndiğiniz yeni havaalanının hemen biraz ilerisindeki eski terminalden 9 no’lu Troleybus ile 2 grivna karşılığında şehir merkezine gidebilirsiniz. Çalışma saatleri 06.10- 22.15.

Şehir  İçi Ulaşım

Havaalanından şehir merkezine ulaşım dışında yürüyerek keşfedebileceğiniz bir şehir Lviv. Lviv gezilecek yerler birbirine yakın olduğundan Gezeceğiniz tüm atraksiyonlar birbirine yakın. O yüzden gerek kalmayacak bir ulaşım aracı kullanmanıza. Araç kullanacaksanız da ucuz olduğundan taksi kullanabilirsiniz.

 

Free Walking Tour(Ücretsiz Yürüyüş Turları)

Sadece kış döneminde Ekim-Şubat arası faaliyet gösteren bu tur adından anlaşılacağı üzere ücretsiz gibi gözükse de tur sonunda sizden bahşiş bekliyorlar. Lviv gezilecek yerler birbirine yakın olduğundan turun süresi de uzun sürmeyecektir. Rynok Meydanındaki Neptün çeşmesinde buluşup yaklaşık 2.30 saat boyunca size Lviv’i tanıtıyorlar
Rota →Market Square – Masoch Cafe – Jewish, Ruthenian & Armenian Quarters – Orthodox Assumption Church – Opera House.

Multicultural Lviv Free Walking Tour

Her Çarşamba, Cuma, Cumartesi 16.00 da yine Rynok Meydanındaki Neptün Çeşmesinden hareketle 2.5 saatlik farklı bir rota üzerinde tur gerçekleşiyor.

Rota → Market Square – Andreoli Passage – The Jesuit Cathedral- Opera House – Jewish quarter- House of Scientists & University – Chocolate Manufacture – Potocki Palace – Mickiewicz Monument – George Hotel – King Daniel Monument.

Kısa Kısa…

  • Şehirde ingilizce bilen yok denecek kadar az. Yalnız Rynok ve çevresinde ingilizce bilen birilerini bulabilirsiniz. Rusça biliyorsanız işiniz kolay.
  • Yazın gidiyorsanız kiliselere girecekseniz şort giymeyin ya da bacaklarınızı kapatacak bir şey yanınızda bulundurun. Bir kaç kiliseye bu sebepten ötürü giremedik.
  • Eğer yazın gidiyorsanız şehri gezmek ve keyfini sürmek için 3 gün yeterli, kışın gidiyorsanız soğuk olduğundan dışarı da duramayacağınızdan ve bence kışın gurme ve eğlence ağırlıklı bir tur olduğundan 2 gün fazlasıyla yeter.

Lviv Gezilecek Yerler

Rynok (Markt) Meydanı: Şehrin kalbinin attığı meydan. Burada her sokak Rynok’a çıkıyor. Sokak sanatçıları, sokak müzisyenleri, cafeler, restoranlar, sokaklarda oturan insanlar herkes bu meydanda. Meydan kare şeklinde 44 bina ile çevrili. Meydanın her köşesinde 1793 yılında dikilmiş 4 çeşme var. Yine meydanda belediye binasının içinde bulunan kuleye (Ratusha Tower) çıkabilirsiniz. 4 kat + 300 basamak merdivenleri çıkarken biraz zorlanabilirsiniz. Yukarı çıktığınızda tüm şehir ayaklarınızın altında. Kuleye çıkış ücreti (30 grivna)

Lviv Opera Binası: Lviv gezilecek yerler listesinde önemli olan ve Svobody Caddesinde yer alan opera binası şehrin sembolü konumda. Lviv’e gelipte burada bir gösteriyi izlemeden eve dönmek olmaz. Dünyada ünlü oyunlar, operaları burada komik fiyatlara izleyebilirsiniz. Zamanınız varsa mutlaka bir bilet alıp oyun, opera, bale vs. izlemelisiniz. Bizim gittiğimiz 2 boyunca bir oyuna denk gelememiz büyük talihsizlik oldu. Aylık takvime  buradan ulaşabilirsiniz.

Lviv’de bir çok nokta birbirine yürüme mesafesinde.

 

Potocki Sarayı: Old Town’a yürüme mesafesinde olan saray bugün sanat galerisi olarak kullanılıyor. Potocki ailesi, Ukrayna’nın, Polonya’nın ve Belarus’un geniş topraklarına sahip en ünlü Polonyalılardan biriydi. Yalnızca Ukrayna’da Potocki, kırktan fazla şehirden ve binlerce köyden daha fazlasına sahipti. Bu nedenle, “Castle Potocki” cazibesi pek çok şehirde bulunabilir. Potocki’nin himayesinde pek çok modern bölge vardı: Cherkasy, Lviv, Vinnytsia, Odesa ve Ternopil. Lviv’deki Potocki Sarayı, 1880 yılında inşa edildi. 3000 metrekarelik 3 katlı saray Fransız klasizminden etkilenmiş. Neo-rönesans mimarisinin en güzel örneği olarak adlandırılıyormuş. Sarayın belli bölümleri ücretli. Yazın giderseniz sarayın bahçesinde ücretsiz konserlere denk gelebilirsiniz.

 

Lviv’de dolaşırken çok sayıda katedral, kilise, şapel göreceksiniz.

 

Chapel of Boim Family: Rynok’a yakın ara sokakta bulunan şapel mimarisi ve rengiyle fazlasıyla dikkat çekici. Boim ailesine ait şapel ünlü ve eşşiz geç Rönesans eseridir. Ukrayna’da ve Avrupa’nın geri kalanında buna benzer bir mimari yok. Macar menşeili Lviv’li tüccar, Georgiy Boim bir aile şapeli inşa etmeye karar verdi. Şapelin cephesi taş oymalarla kaplıdır. Şapel sadece yaz aylarında ziyaretçilere açıktır.

Çalışma Saatleri: Pazartesileri hariç her gün 11.00-18.00 arası açıktır.

Ücret: 30 grivna.

Dominican Katedrali : Dominik Kilisesi geç dönem barok mimarinin en iyi anıtlarından biri olarak kabul edilmektedir; yalnızca Lviv’de değil tüm Avrupa’da. Lviv’deki diğer tapınaklarla birlikte UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Roma Katolik Dominik Kilisesi’nin inşaatı 18. yüzyılın ortalarında başladı. Binanın cephesinde Dominiklerin katları ve Dominik düzeninin sembolü – dişlerini sıkışmış yanan bir meşale olan bir köpek var. Binada ayrıca anıtsal kutsal figürlerle bezenmiştir. 20. yüzyılın sonunda, Dominik Kilisesi Ukrayna Yunan Katolik Kilisesi’ne geçti ve Holiest Efkarist Kilisesi olarak değiştirildi. Bugün Din Müzesi, manastır binalarını işgal etmektedir; Sovyet döneminde buna “Din ve Ateizm Müzesi” adı verildi. Katedral ve manastır binalarının yanı sıra 19. yüzyılda inşa edilmiş dört katlı, neo-barok çan kulesi de mimari kompleksin bir parçası.  Parlak renklerle aydınlanan kilise, akşamları en görkemli ve gizemli görünüyor.

 

Gördüğüm en iyi mezarlık.

 

Lychakiv Mezarlığı :Siz hiç mezarlık gezmek için para ödedediniz mi? Her bir mezar taşının birbiriyle yarıştığı sanat eseri sayılabilecek bir nitelikte açık hava müzesi. Burada herkes en gösterişli mezarlık için yarışıyor. 1991 yılında burası tarihi rezerv olarak kabul edilmiş. Eskiden Lviv sakinleri merkezdeki tapınakların yakınlarına gömülürmüş. Şehir merkezinde oluşu halka hastalıkların yayılmasına neden olduğundan bu mezarlık 18.yy sonuna doğru Avusturya imparatoru mezarlığın taşınmasını emretmiş. Sadece şehrin zengin seçkinleri, ünlü sanatçılar, bilim adamları, politikacılar, askerler ve din adamları burada gömüldü. Belli başlı heykeltıraşlar ve mimarlar, bu insanlar için anıtlar hazırlamak için işe alındı ​​ve zamanla mezarlığı gerçek müzeye dönüştürdüler.

Her mezar yeri ve kasası özel bir sanatsal değere sahiptir. 19. yüzyılda meşhur bahçıvan Karol Bauer, mezarlığın park gibi görünmesini sağlamak için yollar yaptı, o zamandan beri, Lychakiv Mezarlığının mimari ve heykel zenginliklerini görmek çok daha rahat oldu. Ülkenin önemli devlet adamları, yazar ve sanatçıları bu mezarlıkta bulunuyor. 40 hektarlık bir alana yayılmış yaklaşık 3000 mezar taşının yer aldığı mezarlıkta yürümek istemezseniz  250 grivna karşılığında 5 kişi mini golf arabalarıyla 40 dk süren bir tur da satın alabilirsiniz.

Mezarlığa Nasıl Gidilir?

Pidvalna Caddesi üzerindeki otobüs durağından 7 no’lu tramwaya binip Pekarska Caddesinde ineceksiniz. Şehrin herhangi bir yerinden otobüsle gitmek için 24, 26, 29, 36, 47A, 50, 102, 105, 110, 138, 147 no’lu otobüslerle “the Church of St. Peter and Paul” durağında inip 5 dk yürüyecekseniz. Ya da hiç bunlarla uğraşmayıp yaklaşık 30 grivna karşılığında taksi ile gidebilirsiniz.

Mezarlığa giriş ücreti: Yetişkinler için 30 grivna, çocuklar için 20 grivna + ekstra 10 grivna fotoğraf çekmek için ücret alıyorlar. Çalışma saatleri: Kışın 9.00-18.00, yazın 9.00-20.00.

Transfiguration Kilisesi: Opera binasına oldukça yakın olan kiliseye girdiğimizde renklere, mimariye hayran  kaldık. Lviv’de en beğendiğim kilise diyebilirim. Özellikle yazın gidiyorsanız her kilisede bir düğün seramonisi görmeniz olası.  Kiliselere giriş ücretsiz. Bazı kiliselerde fotoğraf çekebilirken, bazılarında izin verilmiyor. Lviv’de 100 kadar dini yapı olduğundan hepsini gezmek gereksiz olacaktır. Zaten bir kaç taneden sonra hepsi birbirine benziyormuş gibi geliyor.

Virmenska Street: Lviv gezilecek yerler birbirine yakın. Burası da Ermeni sokağı olarak da bilinmektedir. 13. yüzyılın ortalarında Moğol-Tatar istilası ile anavatanlarından çekilen ve egemenliklerini kaybeden Ermeniler, kendilerine sığınmak için burayı yurt bulmuşlar. Ermeniler, en eski Doğu Hıristiyan uluslarından yaratıcı bir arama duygusu, çok yetenekli kuyumcular, deri giyiniciler ve nakışçılar getirmiş. Ancak, ticaret alanında en yetkin kişilerdi. Doğu ülkelerinden Avrupa’ya ticaret karavanları hemen hemen tamamen Ermenilerin elindeymiş. Ermeniler doğrudan ticaretle uğraşmakla kalmayıp, aynı zamanda Lviv’deki tüm yabancı ticaret yapan tüccarların aracılığı ile tercümanlık yapmışlar. Ermeniler, kuzeydeki, merkez Rynok Meydanı’nın yakınındaki surların dışına yerleşmişler. Ermeniler kendi okullarına, hastanelerine, kütüphanelerine ve bir tiyatroya sahiplermiş; İlk Ermeni matbaası burada 1616 yılında kurulmuştur. Ermeni mahallesinin mimarisi o zamanın geleneğinin karakteristiğidir; 17. yüzyılın ortalarında Lviv’de iki bin Ermeni ikamet ettiyse, 20. yüzyılın başında yalnızca birkaç kişi kalmış.

High Castle: Adına bakınca gittiğinizde şato ya da kale ile karşılaşacağınızı sanıyorsunuz  fakat şehri panaromik gören bir seyir terasından başka bir şey değil. Şehir merkezine taksi ile 10 dk meafede olan terasa giderken, taksici sizi ormanlık bir alanda bırakıyor. Oradan siz yürüyerek çıkıyorsunuz. Yukarıda ne bir cafe var, ne de güneşten kaçabileceğiniz bir korunak bu nedenle öğlen sıcağında çıkmanızı tavsiye etmem.

Lviv  ve diğer gezilerim için beni instagram’dan takip edin. Bavulumuzu birlikte hikayelerle dolduralım!!!

 

Yorumlarınızı Bekliyorum